Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Yıllık Değerlendirme
 
 

          10 Ekim 2017 Salı günü İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU başkanlığında KOM Daire Başkanlığı bünyesinde, 81 İl Emniyet Müdür Yardımcıları ve KOM Şube Müdürlerinin katılımıyla bir değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit GÜL de katıldı.

          Organize suçlarla mücadelede gelinen nokta, bundan sonraki süreçte suç örgütleriyle mücadeleye dönük yeni yol ve yöntemler ve FETÖ ile mücadele faaliyetlerinin ele alındığı toplantıda Sayın Bakan; FETÖ ile mücadelede, kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan kripto örgüt üyelerinin tespit edilmesini, örgütün sivil ve mahrem yapılanmasına yönelik operasyonların devam ettirilmesini istedi.
 
          Sayın Bakan toplantıda ayrıca, mafya tipi organize suç örgütleriyle mücadeleye yönelik operasyonların artırılarak devam ettirilmesi, objektiflerin bu alana çevrilerek mafya yapılanmalarının vatandaşlara musallat olmasına müsaade edilmemesi, terörizmin finansmanına kaynaklık eden uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadelede uyuşturucunun tarladan torbaya takip edilmesi ve tüm kaçakçılık suçlarıyla mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi konusunda talimatlar verdi.
 
          Toplantıda ayrıca KOM birimlerinin 2017 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında da bilgi verildi. Buna göre, Türkiye genelinde KOM ekipleri tarafından organize suç örgütlerine yönelik gerçekleştirilen 70 operasyonda 950 şüpheli gözaltına alındı. Hakim karşısına çıkartılan şüphelilerden 285'i tutuklanarak cezaevine konuldu.
 
          Geçen yıl düzenlenen 37 operasyonda ise gözaltına alınan 573 kişiden 210'u tutuklanmıştı.
 
          1 Ocak - 6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonlarda, 117 tabanca, 23 uzun namlulu silah, 42 av tüfeği, 26 kurusıkı tabanca,  4 el bombası, 6 bin 596 fişek ile 98 çek ve senet ele geçirildi.
 
 
 
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • TUBİM
  • İçişleri Bakanlığı