Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Organize_Tehlikeli_Madde

Giriş
TEHLİKELİ MADDE KAÇAKÇILIĞI
 
 
 
Türk Ceza Kanununun “Tehlikeli Maddelerin İzinsiz Olarak Bulundurulması veya El Değiştirilmesi” başlıklı 174. Maddesinde belirtilen kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer maddelerin (KBRN) kaçakçılığı ile mücadele alanında istihbari bilgi toplamak, değerlendirmek, suçun men ve takibi amacıyla gerekli tedbirleri almak, gerektiğinde ulusal veya uluslararası operasyona dönüştürmek, il birimlerince bu konularda gerçekleştirilen operasyonel çalışmalara destek vermek ve koordine etmek EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı görev kapsamına girmektedir.
 
Ülkemiz üzerinden yapılabilecek KBRN kaçakçılığının hem ülkemizin genel güvenliğine, hem de toplum ve çevre sağlığına olumsuz etkileri olabileceği bir gerçektir. Bu maddelerin silah yapımında kullanılması ise ulusal güvenliğimiz açısından daha büyük önem arz etmektedir. Bu yaklaşımla, Kitle İmha Silahları (KİS) ve KBRN maddelerinin yayılmasının önlenmesine yönelik KOM Daire Başkanlığı koordinesinde bağlı birimlerince gerekli çalışmalar yürütülmektedir.
  
KBRN madde kaçakçılığı suçları ile mücadele kapsamında; bu suçlara ilişkin alınan her türlü duyum ve bilgiler, merkezde KOM Daire Başkanlığınca bir değerlendirmeye tabi tutulmakta, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) yetkililerinden de görüşleri alındıktan sonra konunun riskli bulunması halinde, operasyonel yakalamalara yönelik soruşturmalar başlatılmaktadır. Operasyon esnasında ve sonrasında, suça müdahale eden kolluk kuvvetlerinin olası radyasyon riskinden zarar görmemesi amacı ile AFAD İl Müdürlüğü ekipleri ve zaman zaman da TAEK yetkileri ile birlikte hareket edilmektedir.
 
 
 
 
Organize4.jpg

 
 
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • TUBİM
  • İçişleri Bakanlığı