Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

TADOC

:

Bidem1

Türkiye Uluslararası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi
 
BİDEM
 
BİDEM Nedir?
     TADOC bünyesinde taktik ve sınıf içi eğitimlerin yanı sıra narkotik, mali suçlarla mücadele, istihbarat ve analiz teknik ve yöntemlerini içeren 83 farklı konuda, yüksek kalitede multimedya ses ve görüntü efektlerinin kullanıldığı eğiticisiz eğitim sağlayan Bilgisayar Destekli Eğitimler verilmektedir. Özellikle kaçakçılıkla mücadele alanında görev yapan personelin ihtiyaç duyduğu temel bazı pratik bilgi ve beceriler BİDEM vasıtasıyla, geleneksel sınıf eğitimlerinden daha kısa sürede ve oldukça etkin bir biçimde katılımcılara aktarılmaktadır. Bu yönüyle Daire Başkanlığımızın Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele politikasının gerçekleştirilmesinde önemli bir araç olma özelliği gösteren BİDEM programı, 2004 yılı Eylül ayından günümüze dek, TADOC'un eğitim vermekle sorumlu olduğu tüm yerli ve yabancı kanun uygulayıcı teşkilat personelinin kullanımına açıktır. Ülke genelinde bilgisayar destekli eğitimlerden EGM, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatlarının uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadele eden kanun uygulama personeli faydalanmaktadır.

     TADOC - UNODC ile işbirliğiyle 2010 yılında başlatılan ve dünyada ilk olma özelliği taşıyan İntranet Destekli Eğitim (İDEM) projesi kapsamında, BİDEM Modülleri Türkçe olarak Polis İntraneti (Pol-Net) ortamına aktarılmıştır. E-öğrenme sistemiyle personelimiz yer değiştirmeksizin iş yerinde iken Pol-Net ortamındaki BİDEM modüllerine kendi bilgisayarından ulaşabilmektedir.  Böylece zaman, mekân ve eğitim masraflarından tasarruf edilmesi sağlanmıştır.
     2011 yılı itibariyle kullanılmakta olan Türkçe dilindeki 83 farklı modülün kategorik sınıflandırması ve (43) farklı modülün ise İngilizce ve Rusça olarak yer almaktadır.
     Bugüne kadar BİDEM eğitimlerden toplam 10512 personel yararlanmıştır. Türkçe, Rusça ve İngilizce dillerindeki eğitim modüllerinden uluslararası eğitimlerde de istifade edilmektedir. Bugün itibariyle UNODC tarafından TADOC bünyesindeki BİDEM eğitimleri diğer ülkelere en iyi örnek uygulama olarak gösterilmektedir.
Bilgisayar Destekli Eğitim Merkezi
     BİDEM son teknoloji ürünü etkileşimli bir öğrenme sistemidir.
BİDEM öğrenme sistemi kapsamında şunlar yer alır.
  • Yüksek kaliteli ses, grafik ve animasyonları kullanan etkileşimli kurslar,
  • Öğrenci performansını yöneten, izleyen ve kayıt altına alan bir Öğrenme Yönetim Sistemi, (ÖYS)
  • Öğrencilerin, sistem yöneticilerinin ve farklı sitelerin birbirleri ile iletişim kurmasına imkan veren bir Internet Altyapısı,
     
     Bilgisayar destekli öğrenme ya da e-öğrenme, yazılı metinlere ses, grafik, resim ve videoların birleştirildiği bir öğrenme şeklidir. Bu bilgiler öğrencilere tamamen etkileşimli bir ortamda sunulmakta ve böylelikle öğrenciler, öğrenme materyalleri üzerinde denemeler yapabilmekte ve bu materyaller ile etkileşime girebilmektedir.
     E-öğrenmenin beraberinde getirdiği en önemli avantaj, öğrenme materyallerinin dünya çapındaki uzmanlar tarafından geliştirilebilmesi ve yüksek kaliteli grafikler, videolar ve animasyonlar kullanılarak sunulmasıdır. Bu sayede öğrenciler, tutarlı ve yüksek kaliteli öğrenme yönteminden faydalanabilmektedir.
Dünya çapındaki çok sayıda teşkilat personeline eğitim vermek üzere e-öğrenme kurslarından faydalanmaktadır. Geleneksel sınıf eğitimleri ile karşılaştırıldığında, bu kursların az maliyeti olduğu görülmüştür. Sıklıkla ifade edilen faydalar arasında eğitimin tutarlılığı, öğrencilerin kendi hızlarında öğrenebilme imkanı, daha kısa eğitim süresi ve artan öğrenme sıralanmaktadır.
E-öğrenme kurslarının avantajları arasında, öğrencilerin yaptıkları işlerle ilgili gerçek durumların simülasyonları ile karşılaşmaları ve daha sonra ölçülebilecek şekilde yargılarda bulunmaları yer almaktadır. Eğitim bilgisayar destekli olduğundan, eğitimle ilgili rapor ve istatistikler otomatik olarak kolayca oluşturulabilmektedir.